Jakie choroby leczy kardiolog dziecięcy?

kardiolog dziecięcy

W Warszawie i innych miastach powstaje coraz więcej przychodni specjalizujących się w kardiologii dziecięcej. Spowodowane jest to głównie dość dużym zainteresowaniem tego rodzaju poradami. Szacuje się, że obecnie nawet jedno na sto dzieci rodzi się z wrodzoną wadą serca, która wymaga leczenia i stałej opieki kardiologicznej. Z jakimi chorobami najczęściej ma do czynienia kardiolog dziecięcy w Warszawie?

Jak powstają wrodzone wady serca u dzieci?

Do najczęściej występujących zaburzeń, z którymi ma do czynienia kardiolog dziecięcy, należą wrodzone wady serca. Są to wady w budowie lub funkcjonowaniu serca, które powstają jeszcze w okresie życia płodowego, a po urodzeniu należą do najczęstszych przyczyn zgonów w wieku niemowlęcym. Często nawet doświadczony kardiolog dziecięcy nie może jednoznacznie określić przyczyn powstawania wad serca, jednak do zbadanych czynników powodujących ich powstawanie należą czynniki rodzinne, takie jak obciążania genetyczne, wada serca występująca u matki, a także urodzenie w przeszłości dziecka z wadą serca. Duże znaczeni mają także choroby przebyte w przeszłości przez matkę dziecka, głównie cukrzyca, choroby układowe tkanki łącznej oraz fenyloketonuria, wcześniejsze poronienia oraz ciąże mnogie. Do najczęściej diagnozowanych przyczyn powstawania wrodzonych wad serca należą czynniki teratogennych działające na płód w czasie formowania narządów wewnętrznych, czyli czas pomiędzy trzecim a ósmym tygodniem ciąży. Czynniki teratogenne to przede wszystkim używki przyjmowane przez matkę w trakcie ciąży: alkohol, substancje psychoaktywne, niektóre leki, a także przebyte infekcje wirusowe.

Najczęściej występujące choroby serca u dzieci

Wady serca to choroby, z którymi prędzej czy później spotka się każdy kardiolog dziecięcy. Do najczęściej występujących wad można obecnie zaliczyć ubytek przegrody międzykomorowej, który dość często przebiega bezobjawowo w okresie dziecięcym i ujawnia się dopiero w życiu dorosłym. Szacuje się że około 30 % niewielkich ubytków przegrody międzykomorowej ulega samoistnemu zamknięciu w pierwszych latach życia dziecka, jednak w pozostałych przypadkach warto zasięgnąć opinii lekarza kardiologa dziecięcego i podjąć odpowiednie leczenie możliwie jak najwcześniej.

Przetrwały przewód tętniczy Botalla, zwany inaczej PDA, to wada występująca u około 15 % noworodków z wadami serca. Dość często, jeżeli przeciek lewo-prawy towarzyszący wadzie serca jest niewielki, choroba może mieć przebieg bezobjawowy. W przypadku wystąpienia większego przecieku wada ta może prowadzić do niewydolności lewej komory serca i powodować duszność typu wysiłkowego. Do najczęstszych objawów PDA należą powtarzające się duszności, zmęczenie dziecka podczas karmienia, a także większa skłonność do infekcji płuc i dróg oddechowych.

Jeżeli u dziecka zauważymy niepokojące objawy takie jak deformacje klatki piersiowej, niską wydolność organizmu, omdlenia w sytuacjach stresu lub zwiększonego wysiłku fizycznego, warto udać się na wizytę do poradni kardiologii dziecięcej w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD w Warszawie, w którym lekarz zaleci odpowiednie badania, które pomogą wykryć wadę serca na wczesnym etapie jej rozwoju. Odpowiednia diagnostyka i wczesne reagowanie jest niezwykle ważne, ponieważ nieleczone wady serca mogą prowadzić do powstawania poważnych zaburzeń pracy układu naczyniowego w życiu dorosłym.

Podziel się na:
 • Blogger.com
 • Facebook
 • Pinger
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • co-robie
 • Twitter
 • Flaker
 • Blip
 • Kciuk.pl
 • Gadu-Gadu Live

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 dostępnych znaków. Link dofollow po napisaniu 400.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.