Czym powinien charakteryzować się dobry zasilacz do komputera/laptopa?

W dobie coraz szybszego rozwoju technologii na rynku komputerowym szczególną wagę przywiązuje się do szybkości i wydajności podzespołów, takich jak np. procesory, karty graficzne, dyski twarde, szyny pamięci RAM. Wszystkie one mają oczywiście niebagatelne znaczenie dla działania urządzeń, a niemal każdy użytkownik wie, że dobry procesor to taki, który został wyposażony w jak najwięcej rdzeni/wątków o wysokim poziomie taktowania. Często jednak zapomina się o zasilaczach. Tymczasem to one są — metaforycznie to ujmując — sercami naszych komputerów i notebooków. Bez dostarczanej przez nie energii nie byłoby możliwe wykorzystanie potencjału poszczególnych komponentów. Czym więc powinien charakteryzować się dobry zasilacz do komputera/laptopa?

Różnice widoczne gołym okiem

Pierwszą różnicą, jaką można zaobserwować pomiędzy zasilaczami ATX oraz tymi przeznaczonymi do laptopów, jest wygląd. Modele do komputerów PC umieszczane są zazwyczaj wewnątrz obudowy, dlatego też cechują się regularnym, dopasowanym do jej rozmiarów kształtem (najczęściej prostopadłościanu). Drugie są z kolei urządzeniami zewnętrznymi o doskonale znanej nam budowie(tzw. Desktop) zasilacze do laptopów

Na tym oczywiście lista różnic się nie kończy. Warto więc wprowadzić czytelny podział i oba rodzaje zasilaczy potraktować indywidualnie, stawiając na rzetelne wyliczenie wszystkich parametrów, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo i sprawne działanie komputerów.

Czym powinien charakteryzować się dobry zasilacz do komputera?

Zacznijmy od zasilaczy do komputerów stacjonarnych. Wybierając tego typu urządzenie, szczególną uwagę należy zwrócić na: moc, wydajność, chłodzenie.

Moc

Moc zasilacza do komputera jest jego najważniejszym parametrem. Jak odpowiednio wybrać jej wartość? To proste: analizując pobór energii komponentów tworzących specyfikację danego modelu. Co ważne, fachowcy zalecają, aby moc była nieco wyższa niż zapotrzebowanie.

Wydajność

Wartość tego parametru pozwala ustalić, ile procent pobranej energii zostało przekazane do podzespołów. Dobrze jest pamiętać o tym, że im wyższa sprawność zasilacza, tym mniejsze są straty. To może z kolei oznaczać niższe rachunki.

Chłodzenie

By praca zasilacza była skuteczna, wymaga on odpowiedniego chłodzenia. Obecnie najczęściej oferuje się 3 rodzaje mechanizmów obniżających temperaturę tych komponentów. Największą popularnością cieszą się układy aktywne, czyli te, w których wykorzystano wiatraki. Cechują się one bowiem wysoką wydajnością, choć dla wielu osób wadą może być głośna praca- dotyczy zasilaczy typu ATX.

Przeciwieństwem układów aktywnych są układy pasywne, tworzone dzięki odpowiednim radiatorom (np. żebrowym) oraz otworom wentylacyjnym. Ich niewątpliwą zaletą jest cicha praca. Niemniej naprawdę wydajne urządzenia tego typu są droższe niż ich aktywne odpowiedniki- dotyczy zasilaczy zewnętrznych typu „desktop” do laptopów. Połączeniem wymienionych powyżej układów jest układ półpasywny, czyli wyposażony w wiatrak, który uruchamia się, kiedy konieczne jest dodatkowe chłodzenie.

Dobry zasilacz do komputera, czyli jaki?

Dobry zasilacz typu ATX  do komputera powinien cechować się mocą nieco wyższą niż zapotrzebowanie wszystkich komponentów, wydajnością na poziomie ok. 70 – 80% oraz dostosowanym do oczekiwań użytkownika układem chłodzenia. Gracze wybiorą więc zasilacze z wiatrakami, osoby korzystające z komputerów przenośnych typu „laptop” w celach typowo biurowych z pewnością będą zadowolone ze sprzętu w których zastosowany jest zasilacz typu desktop,którego system chłodzenia jest oparty na układach pasywnych lub półpasywnych.

Czym powinien cechować się dobry zasilacz do laptopa?

W przypadku zasilaczy do laptopa największe znaczenie mają następujące parametry: napięcie, natężenie, moc oraz rodzaj wtyczki.

Napięcie (wyrażane w voltach — V)

Jego wartość powinna być zgodna z tą, którą producent umieszcza na konkretnych modelach laptopów. Ponadto wartość podawana w V (napięcie wyjściowe) jest bardzo wrażliwa na minimalne odchylenia poniżej progu napięcia którego zaleca producent, maksymalne odchylenie poniżej tego progu nie powinno przekraczać +/- 2%. Takie sytuacje prowadzą do uszkodzenia zasilacza lub podzespołów laptopa.

Natężenie (wyrażane w amperach — A)

Zalecane jest, aby parametr wyrażony w amperach (A)  był równy lub większy od wartości podawanej przez producentów( +/- od 10 do 15%). W żadnym przypadku nie może być natomiast mniejszy, gdyż mogłoby to skutkować awariami podzespołów, lub sytuacjami kiedy urządzenie się nie uruchomi ponieważ wartość obciążenia jest np. dużo poniżej wartości którą podaje producent

Moc (wyrażana w watach — W)

I w tym przypadku wartość powinna być dostosowana do wymagań laptopa, czyli zgodna lub wyższa od wartości przedstawionej w specyfikacji modelu.

Rodzaj wtyczki

Tutaj można natrafić na największe zróżnicowanie dostępnych kształtów i wymiarów. Nierzadko konieczne będzie więc dokładne zmierzenie wtyku (DC). W celu poprawnego doboru wtyku (DC), należy zmierzyć:

Średnicę zewnętrzną tulejki

Średnicę wewnętrzną tulejki

Długość samej tulejki ( mierzona od miejsca gdzie zaczyna się metalowa tulejka)

Pomiar musi być wykonany bardzo precyzyjnie co do milimetra( za pomocą sufmiarki), co gwarantuje nam to iż będzie mógł być prawidłowo i stabilnie osadzony w gnieździe DC laptopa. Ważne jest również określenie prawidłowej polaryzacji wtyku( duża większość laptopów posiada polaryzację plus w środku )(ale mogą występować np. starsze modele laptopów również z polaryzacją minus w środku  ) polaryzacja jest oznaczona zawsze piktogramem na obudowie zasilacza

Dobry zasilacz do laptopa, czyli jaki?

Jeśli chodzi o zasilacze do laptopów, kluczowe znaczenie ma ich odpowiednie dopasowanie do posiadanego modela. Wiemy już, że natężenie i moc mogą być większe niż wartości podane w specyfikacjach. W przypadku napięcia i rodzaju wtyczki trzeba jednak wybrać te pasujące idealnie. Warto także zwrócić uwagę na solidność wykonania zasilacza. Jest to przecież urządzenie zewnętrzne, narażone na uszkodzenia, przerwania kabli itp.

Autor artykułu
Firma Tatarek, producent wysokiej klasy zasilaczy, systemów sterowania i automatyki.

Podziel się na:
 • Blogger.com
 • Facebook
 • Pinger
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • co-robie
 • Twitter
 • Flaker
 • Blip
 • Kciuk.pl
 • Gadu-Gadu Live

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 dostępnych znaków. Link dofollow po napisaniu 400.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.