Jak chronić lakier samochodu przed promieniami UV?

Jak chronić lakier

Promienie UV są naturalnym i najgroźniejszym czynnikiem, który osłabia lakier na naszych samochodach. Czemu najgroźniejszym? Ponieważ działa praktycznie cały czas i trudno się przed nim uchronić. Promieniowanie słoneczne sprawiają, że lakier samochodowy staje się kruchy i podatny na łuszczenie. Sposobów na jego zabezpieczenie naszego auta jest kilka. Zobacz jak chronić lakier samochodu!

Wosk z filtrem

Jedną z prostszych metod jest użycie szamponu z woskiem, który wzbogacony jest o filtr promieni UV. Jedyne co trzeba zrobić to umyć nim auto, aby zabezpieczyć je przed promieniowaniem. Zaletą tego rozwiązania jest prostota i szybkość wykonania, natomiast wadą- krótkotrwałe działanie. Taki zabieg wytrzymuje góra na kilka dni. Dużo lepszym pomysłem jest wosk z filtrem UV. Po umyciu samochodu należy nałożyć na niego warstwę ochronną. Warto wiedzieć, że woski chroniące przed promieniowaniem to syntetyki. Natomiast czyste woski naturalne nie zabezpieczają lakieru przed UV. Zaletą stosowania syntetyków jest łatwość ich aplikacji oraz niski koszt. Do nakładania warstwy na umyty pojazd wystarczy kilkanaście minut. Zakup takiego specyfiku to około dwudziestu złotych. W porównaniu do naturalnych preparatów, które kosztują kilkakrotnie więcej, jest to prawdziwa okazja. Nakładając wosk, należy pamiętać, że nie należy nakładać go w słońcu. Lakier może się nagrzać i może wywołać negatywne skutki.

Politury i cleanery

Jest to kolejna grupa preparatów, która ma zabezpieczyć lakier naszego samochodu jak i poprawić jego wygląd. Cleaner ma delikatniejsze, złuszczające działanie, które jest skuteczniejsze od pasty polerskiej. Natomiast Politura maskuje drobne uszkodzenia oraz można ją nakładać na wosk. Na rynku jest wielu producentów, którzy oferują takie środki chroniące przed UV.

Ceramika

Od niedawna coraz większym zainteresowaniem cieszą się preparaty ceramiczne. Producenci zapewniają i gwarantują, że pokrycie pojazdu taką powłoką zabezpieczy go nawet do 5 lat. Ceramika ma tworzyć lekką, cienką a zarazem twardą i mało kurczliwą warstwę, która ma chronić nasz lakier. Poza tym wolniej się brudzi oraz ma zdolność do samooczyszczenia. Takie preparaty są drogie. Cena za jedną butelkę to około 350 zł. Podczas aplikacji należy dokładnie stosować się do instrukcji obsługi.

Folia

Folia ochronna jest to najdroższe rozwiązanie, ale jednocześnie kompleksowe. W bardzo skuteczny sposób zabezpiecza lakier na wiele lat. Taka folia ochronna jest to bardzo dobre i oczywiście najdroższe rozwiązanie, jednak najbardziej kompleksowe. Bardzo Skutecznie zabezpiecza lakier na wiele lat, dopóki się nie zedrze, nie przetrze oraz nie wypłowieje. Nie warto samodzielnie podejmować prób oklejania samochodu foliami. Najlepiej jest powierzyć takie zadanie profesjonalistom. W zależności od lokalizacji w jakiej zamieszkujemy, cena waha się od dwóch tysięcy złotych do czterech tysięcy złotych. Taka operacja zapewni nam trwałe zabezpieczanie każdego samochodu. Taka folia kryje niemal wszystkie warstwy lakieru bez śladu korozji.

Artykuł powstał we współpracy z Autoplaza

Podziel się na:
 • Blogger.com
 • Facebook
 • Pinger
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • co-robie
 • Twitter
 • Flaker
 • Blip
 • Kciuk.pl
 • Gadu-Gadu Live

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 dostępnych znaków. Link dofollow po napisaniu 400.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.