Magnez a sport

magnez a suplementacja

Magnez kojarzony jest jako mikroelement, który ma zapobiegać nieprzyjemnym skurczom i wspomagać organizm w sytuacji stresowej. Jest jednak ważnym składnikiem diety nie tylko ze względu na jego ochronne działanie w stosunku do mięśni. Magnez pełni wiele ważnych funkcji i jest często suplementowany przez sportowców.

Magnez stanowi jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym ciele. Ma on wpływ zarówno na nasz układ nerwowy, kostny oraz naczyniowy. Bierze udział aż w 300 reakcjach enzymatycznych i procesach metabolicznych. Jest tak ważny dla osób czynnie uprawiających sport, ponieważ bierze on udział w procesach syntezy białek i tłuszczów i rozpadzie ATP. Zwiększa więc on przyrost masy mięśniowej i wspomaga pozyskiwanie energii tak ważnej w sporcie. Magnez wraz z wapniem wspomagają układ nerwowy i regulują przepływ impulsów nerwowych.

 

Stosowanie i niedobór magnezu?

Dlatego niedobór magnezu charakteryzuje się bolesnymi skurczami oraz nieświadomym i denerwującym drżeniem mięśni. Magnez sprawia również, że nasz mózg zaopatrywany jest w energię. Również wspomaga mięśnie szkieletowe, dając im energii do treningu. Magnez ważny jest zwłaszcza w przypadku stresu, ponieważ im mniej mamy magnezu tym bardziej będziemy odczuwali jego skutki, czyli zmęczenie i niepokój. Magnez współpracuje również z witaminą D, dlatego warto w suplementacji łączyć tę witaminę z tym mikroelementem. Magnez pomaga regulować poziom wapnia w tkance kostnej, a witamina D ma za zadanie zwiększać wchłanianie wapnia z pokarmów. Magnez wzmacnia też kości, co jest niezwykle ważne dla osób ćwiczących z dużym obciążeniem lub uprawiających sporty wyczynowe. Prawidłowy poziom magnezu sprawia, że nasze kości są mocne i unikniemy demineralizacji szkliwa. Magnez powinien być przez nas suplementowany zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy narażeni na długotrwały stres, pijemy duże ilości kawy, mamy problemy ze snem i często miewamy kurcze mięśni. Magnez powinny zażywać również te osoby, które są narażone na chorobę miażdżycową i borykają się ze zbyt wysokim cholesterolem, ponieważ magnez skutecznie obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Dzienna dawka magnezu wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania to 3 do 4,5 miligramów. Jeśli musimy suplementować magnez wybierzmy formy lepiej wchłanialne: cytrynian magnezu bądź chelat aminokwasowy.

Magnez znajdziemy w różnych produktach spożywczych, ale także można go suplementować bez skutków ubocznych.

Podziel się na:
 • Blogger.com
 • Facebook
 • Pinger
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • co-robie
 • Twitter
 • Flaker
 • Blip
 • Kciuk.pl
 • Gadu-Gadu Live

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 dostępnych znaków. Link dofollow po napisaniu 400.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.