Ręczne kamery termowizyjne

kamery termowizyjne

Dokładne monitorowanie zmian temperatury otoczenia jest bardzo istotne dla niektórych branż, np. w przemyśle bazującym na wykorzystaniu maszyn, które w trakcie pracy wytwarzają duże tarcie. Urządzeniem, które pozwala z dużą dokładnością wykryć niekorzystne zmiany temperatury oraz namierzyć ich źródło są kamery termowizyjne.

Jak działa kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna, nazywana również kamerą termograficzną, kamerą podczerwieni lub termowizorem, co do zasady działa podobnie do zwykłej kamery – oba urządzenia przystosowane są do rejestracji wybranego zakresu promieniowania elektromagnetycznego. W przypadku kamer optycznych jest to promieniowanie o długości fal od 380 do 780 nanometrów, czyli światło widzialne, natomiast zaś w przypadku kamer termowizyjnych – promieniowanie podczerwone o długości fali od 780 do 1000 nanometrów. Promieniowanie podczerwone jest emitowane przez każde ciało o temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza – termowizor jest w stanie wykrywać nawet bardzo subtelne zmiany w rozkładzie temperatur otoczenia i odwzorowywać je graficznie. Efekt ten osiąga się dzięki zastosowaniu obiektywu wykonanego z germanu – rzadkiego minerału, który jest w stanie ogniskować promieniowanie podczerwone – oraz detektora, zwanego mikrobolometrem. Jest to matryca zbudowana z pikseli, które pod wpływem padającego na nie promieniowania ogrzewają się i przekształcają energię cieplną na impulsy elektryczne. Te następnie są tłumaczone przez przetwornik analogowo-cyfrowy na obraz widoczny dla operatora. Częstotliwość odświeżania obrazu wynosi od 9 do 30 razy na sekundę, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie ruchomego obrazu na wyświetlaczu.

Zastosowanie termowizora

Kamera termowizyjna jest w stanie odczytywać informacje o rozkładzie temperatur niezależnie od warunków świetlnych. Krótko mówiąc pozwala widzieć ciepłe obiekty nawet w całkowitej ciemności oraz pomimo trudnych warunków optycznych, takich jak mgła, zadymienie czy fizyczne przeszkody (np. zalesione obszary), w których zwykła kamera optyczna nie jest w stanie uzyskać żadnych informacji o zmianach otoczenia. Kamery termowizyjne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest dokładna analiza zmian temperatury, np. w przemyśle, budownictwie, energetyce. Przy ich pomocy możliwe jest wykrycie anomalii w temperaturze pracującego układu, np. instalacji elektrycznej i w ten sposób namierzenie wadliwych elementów. Wykorzystywane są również przez różnego rodzaju służby (np. wojsko) oraz jako element systemu monitorowania miejsc, w których ilość światła jest niedostateczna dla zastosowania kamer optycznych.

Szerokich wybór wysokiej jakości kamer termowizyjnych znajdziemy w ofercie uznanego polskiego producenta nowoczesnych systemów zabezpieczeń, firmy ATLine.

Podziel się na:
 • Blogger.com
 • Facebook
 • Pinger
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • co-robie
 • Twitter
 • Flaker
 • Blip
 • Kciuk.pl
 • Gadu-Gadu Live

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 dostępnych znaków. Link dofollow po napisaniu 400.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.