Jak wybrać wykonawcę strony internetowej.

strony internetowe

W dzisiejszych czasach posiadanie firmowej strony internetowej nie jest już luksusem, lecz koniecznością. Jeśli nie ma Cię w  sieci, to nie istniejesz. Fakt ten sprawia, że każdy, mniej lub bardziej doświadczony przedsiębiorca staje przed koniecznością zamówienia takiej strony. I tu pojawia się spory dylemat – jak spośród tysięcy różnorodnych ofert wyodrębnić tą najbardziej korzystną? W tym artykule postaram się rozwiać wszelkie związane z tym wątpliwości.

Zazwyczaj podczas porównywania ofert największą uwagę skupia się na cenie, jaką trzeba będzie zapłacić za wykonanie strony internetowej. Wiele firm otwarcie publikuje swoje cenniki wykonania stron internetowych, a pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy, jest duża rozbieżność owych cenników. Jak to jest możliwe, że pozornie za tą samą usługę jedna firma może żądać trzy razy większą kwotę, niż druga. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Ni twierdzę tutaj, że ta droższa firma zawsze jest lepsza. Wybierając odpowiedniego wykonawcę Twojej strony zwróć uwagę na następujące czynniki.

1. Responsywność strony internetowej.

Strony responsywne są to strony, które automatycznie dostosowują swoją budowę do urządzeń na których są wyświetlane. Funkcjonalność ta ma coraz większe znaczenie, gdyż przeglądanie stron internetowych przy pomocy urządzeń mobilnych zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Fakt ten dostrzegło Google i w swoich algorytmach promuje strony dostosowane do urządzeń mobilnych. Ma to duży wpływ na późniejszy proces pozycjonowania. Niewielu o tym wie, ale samo dostosowanie strony do urządzeń mobilnych, to zbyt mało, aby Google uznało ją za mobilną. Ważna jest także szybkość wczytywania strony. Tu z pomocą przychodzi bardzo prosto w obsłudze narzędzie Google, które w w kilka sekund oceni szybkość wczytywania strony i wygeneruje odpowiedni raport. Wystarczy tylko wpisać adres strony i nacisnąć przycisk Analizuj. Nim powierzysz wykonanie swojej strony jakiejś firmie, to najpierw przetestuj ich stronę tym narzędziem. Jeśli swojej strony nie dostosowali do wymagań Google, to Twojej raczej też nie dostosują 😉

2. Dodatkowe usługi.

Wiele firm zaniża cenę wykonania strony tylko i wyłącznie po to, aby zarobić na dodatkowych usługach związanych z publikacją i pozycjonowaniem wykonanej strony. Usługi te zapewnią im stały, abonamentowy dochód, a Tobie mogą przysporzyć dużych problemów. Jeśli chcesz zawrzeć dodatkową umowę na pozycjonowanie, to proszę bardzo, ale nigdy nie decyduj się na opublikowanie strony na serwerze należącym do firmy wykonującej stronę. Dlaczego? – Pozwól , że opowiem Ci pewną historię.

Dwa lata temu zgłosiła się do mnie klientka, której strona po kilku latach funkcjonowania nagle zniknęła, a z firmą która ją wykonała nie ma żadnego kontaktu. Dlaczego tak się stało? Z niewiadomych przyczyn firma przestała istnieć, a wszystkie strony opublikowane na ich serwerze zostały wyłączone. Różnica pomiędzy serwerami należącymi do firm wykonujących strony internetowe a tymi, które należą do dużych firm hostingowych jest taka, że te drugie zapewniają dostęp do zawartości serwera przez internet, a te pierwsze nie. Jeśli firma publikująca wykonane przez siebie strony nagle postanowi zawiesić swoją działalność, to najczęściej zmienia numer telefonu, adres e-mail i najzwyczajniej w świecie usuwa wykonane strony, gdyż przeniesienie dziesiątek, lub nawet setek wykonanych stron na inny serwer jest bardzo czasochłonne.

Wróćmy teraz do mojej klientki. Po kilku latach dbania o stronę nagle ją utraciła. Adres tej strony miało wielu jej stałych klientów, na konto e-mail założone na bazie domeny przychodziły faktury, strona była dobrze wypozycjonowana i …. nagle zniknęła. Nie udało się nawet odzyskać domeny, ponieważ ktoś już ją przejął.

Jeśli Twoja strona zostanie umieszczona na niezależnym hostingu, to po jej opublikowaniu zmieniasz hasła dostępu i wówczas tylko i wyłącznie Ty decydujesz co się z nią dzieje. Jeśli chcesz dokonać zmian na stronie, a koszt owych zmian podany przez jakąś firmę wydaje Ci się zbyt wysoki, to zwracasz się z prośbą o wycenę do innej firmy. W przypadku publikacji strony na serwerze należącym do firmy wykonującej ową stronę nie ma takiej możliwości i jesteś skazany na ich usługi i cennik.

3. CMS – system zarządzania treścią.

Strony wyposażone w panel administracyjny umożliwiający zmianę treści, dodawania zdjęć i dodawanie nowych podstron, to obecnie najczęściej zamawiane strony internetowe. Jeśli do tej pory nie zastanawiałeś się nad taką funkcjonalnością, to koniecznie to przemyśl, gdyż dzięki temu możesz w pełni przedstawić swoją ofertę, na bieżąco i bez dodatkowych kosztów korygować cennik, oraz publikować zdjęcia swoich realizacji.

Mam nadzieję, że artykuł ten nieco rozjaśnił Ci w głowie i dzięki niemu uzyskasz stronę, która będzie dla Twojej firmy niewyczerpalnym źródłem klientów.

Podziel się na:
 • Blogger.com
 • Facebook
 • Pinger
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • co-robie
 • Twitter
 • Flaker
 • Blip
 • Kciuk.pl
 • Gadu-Gadu Live

One Response to Jak wybrać wykonawcę strony internetowej.

 1. Tedi pisze:

  Ciekawe. Najbardziej zaintrygowała mnie ta sprawa z hostingiem. Faktycznie większość firm wykonujących strony internetowe publikuje je tylko i wyłącznie na własnym serwerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 dostępnych znaków. Link dofollow po napisaniu 400.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.