Zalety stosowania serwerów lokalnych w firmach

Wiele firm, stających przed trudnym wyborem pomiędzy serwerem lokalnym a skorzystaniem z usługi hostingu, wybiera tę pierwszą opcję. Dlaczego? Jakie korzyści przemawiają za serwerami lokalnymi i co sprawia, że na ich rzecz rezygnujemy z usług hostingu? Z czym wiąże się posiadanie lokalnego serwera? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej!

Czym jest serwer lokalny?

Serwer lokalny to nic innego, jak urządzenie/program świadczące usługi na rzecz innych urządzeń/programów, które nazywa się klientami. Serwerem zwykle jest komputer, który służy do udostępniania sieci lokalnej, usług internetowych oraz miejsca dyskowego i zgromadzonych na nim plików innym użytkownikom. Ze względu na konieczność obsługi wielu żądań jednocześnie, serwer musi być wyposażony w dużą ilość pamięci RAM, sporą przestrzeń dyskową i szybki procesor. Serwery montuje się zwykle w specjalnej szafie typu rack.

Zalety lokalnego serwera

Posiadanie lokalnego serwera wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim oznacza większą kontrolę nad danymi firmy i ich bezpieczeństwem – choć jego zapewnienie leży po naszej stronie, nie ryzykujemy, że powierzymy je niewłaściwemu, zewnętrznemu podmiotowi. Co więcej, administrator sprawuje bezpośrednią kontrolę nad działaniem serwerów przekazujących – może przekazać użytkownikom po więcej niż jednym serwerze. Ma również możliwość dowolnego tworzenia, usuwania i migracji domen, samodzielnej integracji katalogów i monitorowania dziennika zdarzeń serwerów.

Kolokacja serwerów

Kolokacja serwów polega na wynajmie przestrzeni w serwerowni – serwer lub cała szafa rackowa klienta, umieszczany jest w serwerowni usługodawcy. Tego rodzaju usługi świadczy m.in. firma Ideal – www.ideal.pl. Korzystające z jej usług przedsiębiorstwa nie muszą inwestować we własne serwerownie i zakup kosztownego sprzętu telekomunikacyjnego. Jednocześnie zyskują bezpieczeństwo swoich serwerów – firma zapewnia system zasilania awaryjnego, wykrywania i sygnalizacji pożaru oraz całodobową ochronę fizyczną z systemem kamer i system kontroli dostępu.


Decyzja o wyborze rodzaju serwera zwykle nie należy do najprostszych. Podejmując ją warto dokładnie przeanalizować potrzeby i możliwości swojej firmy. Czy będziemy w stanie zapewnić naszemu serwerowi bezpieczeństwo? Do czego będziemy go wykorzystywać? Czy skorzystamy z usług zewnętrznej serwerowni? Odpowiedzi na te pytania z pewnością pozwolą nam dokonać właściwego wyboru.

Podziel się na:
 • Blogger.com
 • Facebook
 • Pinger
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • co-robie
 • Twitter
 • Flaker
 • Blip
 • Kciuk.pl
 • Gadu-Gadu Live

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 dostępnych znaków. Link dofollow po napisaniu 400.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.